Listy i szepty – opis książki

Agnieszka Olejnik to autorka książki pod tytułem Listy i szepty, która podbiła serca wielu czytelników na terenie Polski. Akcja powieści rozgrywa się w małym miasteczku w Polsce, konkretniej na terenach zachodnich. Cała akcja dotyczy jednej ze starych kamienic, a w książce opisywane są po kolei losy jej mieszkańców, które nie są oczywiście zwyczajne. Przede wszystkim znaleźć można tutaj wiele emocji, nowych doświadczeń, ale też różnego rodzaju uczucia, takie jak: miłość, nienawiść, zdrada, troski, itd. Nie brakuje też małych zwycięstw i dużych porażek, a więc rzeczy, z którymi borykać musi się każda osoba, lecz najważniejsze jest to, aby ze swoich doświadczeń życiowych wyciągnąć odpowiednie wnioski i iść dalej przez życie z podniesioną głową. Główną bohaterką jest Lena, która jest pogodną i zwariowaną dziewczyną, jednak musi opiekować się schorowaną babcią.

Tajemnice z przeszłości

Babcia nie jest jednak z nią do końca szczera, Lena zaczyna wyczuwać, że babcia coś ważnego przed nią ukrywa. Czy dziewczyna będzie w stanie odkryć wszystkie tajemnice z przeszłości, które pomogą jej zrozumieć zaistniałą sytuację? Jej losy są naprawdę ciekawe, Lena jest dziewczyną, która optymistycznie podchodzi do świata, a ponadto nie traci wiary w ludzi, czy jednak w jej zachowaniu coś się zmieni, na skutek jej przeżyć? Wkrótce w życiu Leny i jej babci pojawia się tajemniczy pisarz o imieniu Borys, który zamieszkuje w ich kamienicy. Lena nie za bardzo wie, co taka osoba może szukać w zachodniej Polsce. Postanawia dokładniej go sprawdzić i dowiaduje się o nim wielu ciekawych rzeczy, co czytelnik może wyczytać z książki, która na każdej stronie będzie go zaskakiwać. Dokładnie opisywane jest też skomplikowane małżeństwo Markiewiczów, który mają córkę, jednak nie jest ona do końca szczęśliwa i przechodzi okres buntu, czy to małżeństwo zakończy się rozwodem?

Bezinteresowna dobroć

Kamienica zamieszkiwana jest jednak przez osoby, które nawzajem się szanują i sobie pomagają. Ludzie mogą zauważyć tutaj:

  • bezinteresowną dobroć,
  • sąsiedzką pomoc,
  • przyjaźń pomiędzy ludźmi w różnym wieku.

Każdy mieszka w jakimś bloku, wieżowcu, kamienicy, czy też domu. Na co dzień ludzie mają przecież styczność z wieloma osobami, są to np. ich sąsiedzi. Warto zastanowić się, czy z tymi ludźmi nie warto żyć w zgodzie, być może wokół nas znajdują się osoby, które potrzebują pomocy i wystarczy otworzyć szeroko oczy, a takie osoby zostaną szybko zauważone. Książka uczy również tego, że nie warto żyć tylko swoim życiem, lecz należy otwierać się na potrzeby innych osób, wtedy wszystkim będzie żyło się zdecydowanie lepiej.

Julia Włoszczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *