Tron królowej – recenzja książki

Tron królowej to jak sama nazwa wskazuje książka opowiadająca o losach królowej, która uznawana jest za dziwną i niezrównoważoną osobę. Autorką książki jest Elizabeth Chadwick. Alienor jest królową, która nie może żyć własnym życiem, ponieważ jest uwięziona przez swojego męża i nie może cieszyć się nowymi doświadczeniami oraz nie jest w stanie interesować się sprawami ludu, gdyż sama jest zastraszana przez męża i za bardzo nie wie, jak ma wybrnąć z tej sytuacji. Jest to kochająca matka, ale też zdradzana żona, dlatego też targają nią różne emocje, niekoniecznie pozytywne. Alienor chce jednak za wszelką cenę wydostać się ze świata w którym do tej pory się otaczała i z czasem się jej to udaje. Gdy umiera Henryk II odzyskuje ona wolność, może zacząć żyć pełnią życia, w końcu jej głos ma jakieś znaczenie. Alienor postanawia to wykorzystać, nie tylko dla dobra siebie, ale też dla dobra ogółu. Czy czasy zmienią się od tej pory na lepsze?

Ważna rola matki

Na tronie zasiada Ryszard Lwie Serce, który uważany jest za odpowiednią osobę na to stanowisko, jednak w tle rozgrywają się oczywiście konflikty rodzinne. Zwaśnieni bracia nie są w stanie się ze sobą na spokojnie porozumieć, dlatego też Alienor postanawia w tej sprawie interweniować mimo, że jest ona już wiekowa, chce zrobić wszystko, aby jej dzieci się między sobą nie kłóciły i zadbały o losy kraju. Jej syn – Ryszard, początkowo nie za bardzo radzi sobie z nową funkcją, dlatego Alienor chce mu pomóc, aby wspólnie mogli uratować upadające królestwo. Czy jednak jest to jeszcze możliwe? Rządy Henryka II nie były zbyt udane dla królestwa, dlatego też wiele wskazuje na to, że wkrótce ono upadnie, ale Alienor będąc jeszcze w niewoli obiecała sobie, że jak tylko z niej wyjdzie zrobi wszystko, aby królestwo nadal trwało i co więcej – rozrastało się na coraz szerszą skalę.

Pogodzenie dzieci

Dla Alienor najważniejsze są jednak jej dzieci, dlatego też robi wszystko, co w jej mocy, aby ze sobą współpracowały. Wydaje się to być jednak bardzo trudne w realizacji, dlatego też wiekowa kobieta często opada z sił, ponieważ zauważa, że na dworze od niej już niewiele zależy. Z książki można wyczytać, że:

  • nie każda królowa ma łatwe życie,
  • rodzina królewska nie zawsze musi żyć ze sobą w zgodzie,
  • zarządzanie królestwem to bardzo ciężkie zadanie.

Warto więc sięgnąć po ten tytuł, co jest wskazane przede wszystkim dla osób, które interesują się historią i chcą na jej temat dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów. Wszystkie wydarzenia zawarte w książce opisane są bardzo dokładnie i realistycznie, co na pewno zaspokoi ciekawość czytelników.

Julia Włoszczak